Sitemize hoşgeldiniz. Şu an misafir ziyaretçisiniz. Üye olmak için tıklayın, Zaten Üye iseniz Lütfen üye girişi yapınız.
E-posta : Şifre: Hatırla:   Üye Ol
26 Kasım 2014, Çarşamba - 4:43:38 AM    
Ana sayfa
Ara
Üye ol
Amacımız
Hakkımızda
Bize katılın
HABERLER
Akademik
Üretim
Genel
BİLGİLER
İstatistik
Sağlık
Yetiştiricilik
Akademik
TEZLER
Lisans
Yüksek lisans
Doktora
MAKALELER
Bildirilerden
Dergilerden
DOKÜMANLAR
Kitaplar
Dergiler
İndirilebilir
CİNSLER
Genel
Çilek
Ahududu
Böğürtlen
Frenküzümü
Mersin
Dut
Kuşburnu
Kocayemiş
Gilebor
Kızılcık
Bektaşiüzümü
Jostaüzümü
Sonbaharyemişi
Mürver
Mahonya
Maviyemiş
Çarkıfelek
Kurtüzümü
Altın çilek
SON EKLENEN YAZARLAR
Ahmet Emin Yıldırım
Sinem Öztürk Erdem
Muammer Erden
Şinasi Yaylagül
Berna Doğru
Tuncay Kaya
Bülent Altan
Mahmut Çöker
Sema Kalkan Uçar
Yakup Erdal Ertürk
YILLARA GÖRE
SON EKLENEN DERGI/KITAP
Bahçe Haber
Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi
Gifimey Mesleki Yayınlar Serisi
IV. Ulusal üzümsü meyveler sempozyumu (3-5 Ekim 2012, Antalya)
Tarım Gündem Dergisi
Türkiye 10. Gıda Kongresi; 21-23 Mayıs 2008, Erzurum
Bitki Koruma Bülteni
Uludağ Arıcılık Dergisi
Marmara Coğrafya Dergisi
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Araştırma Serisi
Çilek yetiştiriciliğinde dikim zamanları
Çilek yetiştiriciliğinde dikim zamanları
YAZAR(LAR)
YAYIN TARİHİ

Yetiştiriciliğin amacına, hedefine ve ayrılan bütçenin durumuna göre farklı dikim zamanları değerlendirilebilir. Kurulum maliyetini düşürmek amacıyla frigo değil taze kol fidelerini kullanmak daha doğru olur. Taze fide kullanılması düşünülüyorsa yaz haricindeki dikim zamanlarının dikkate alınması gerekir. Taze fide tanımına kol fidelerinin yanı sıra diğer vejetatif yöntemlerle üretilmiş fidelerde girmektedir. Kol fidelerinin maliyet ve çoğaltmadaki kolaylıkları nedeniyle diğer yöntemlere göre üstünlükleri vardır (çoğaltma yöntemlerine bakınız). Frigo fidelere göre bunların arasındaki en önemli fark soğuk hava depolarında dondurulup dondurulmadığıdır.

Genel olarak 4 farklı dikim zamanı uygulanmaktadır; İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış dikimleri. Zaman zaman sonbahar dikimi ile kış dikimi birleştirilerek te incelenebilmektedir. Böyle durumlarda 3 farklı dikim zamanından söz edilebilir. Dikim zamanları, amaca, çevresel faktörlere ve kullanılan fide özelliğine göre değişkenlik gösterir. Dikim zamanlarına geçmeden önce frigo (dondurulmuş) fidenin ne olduğu konusuna açıklık getirilmesinde fayda olacaktır.

Frigo fide; kol bitkilerinin sonbahar dönemi söküm zamanında sökülerek -1 ile -3 0C sıcaklığa sahip depolarda dikim zamanına kadar bekletilerek elde edilir. Fideler depoya 250 veya 500 adetlik paketler halinde yerleştirilir. Fideler söküldükten sonra kökleri topraktan iyice temizlenir ve yaprakları kopartılır. Hemen bitki hastalıklara karşı hazırlanmış bir ilaç solüsyonuna batırılarak dezenfekte edilir ve derhal paketlenerek depolara kaldırılır.   

            Frigo fide ile taze fideleri kullanmanın fayda ve zararları; Frigo fidenin mi yoksa taze kol fidelerinin mi kullanılması gerektiği sorusunun cevabı için aşağıdaki karşılaştırma tablosu dikkatle incelenmelidir.

Tablo 1. Taze kol fidesi ve frigo fide kullanmanın avantaj ve dezavantajları

Konu

Taze kol fidesi

Frigo fide

Bitki gelişimi

Yavaş gerçekleşir ve gelişmenin tamamlanması daha uzun bir süre alır. Kardeşlenme (ana gövde üzerindeki gövdecik sayısındaki artış) az gerçekleşir. Bu nedenle çiçek ve meyve sayısı az olur.

Çok hızlı bir gelime gösterir ve kısa süre içersinde gelişmesini tamamlar. Kardeşlenme çok sayıda gerçekleşir. Bu nedenle çiçek ve meyve sayısı artar.

Bitki sağlığı

Daha zayıf geliştiği için hastalık ve zararlılara karşı hassas olur. Karbonhidrat birikimi yetersizdir. Kış zararlarından etkilenme olasılığı yüksektir.

Karbonhidrat birikimi oldukça yüksek düzeydedir. Bu yüzden hastalık ve zararlılara karşı daha mukavimdir. Gelişmedeki kuvvetlilik nedeniyle kışa çok daha sağlıklı girer.

Çiçek oluşumu ve sayısı

Daha az çiçek tomurcuğu ve buna bağlı olarak daha az sayıda çiçek salkımı oluşturur.

Önceki yıldan da oluşan çiçek tomurcukları ve yüksek düzeydeki karbonhidrat birikimi nedeniyle çiçek tomurcuğu sayısı ve buna bağlı olarak çiçek salkımı ve sayısı yüksek olur.

Verimlilik düzeyi

Verim düzeyi düşük kalır.

Verim düzeyi, taze kol fidesine göre 2-4 kata kadar yüksek olur.

Dikim ile ana ürün arasında geçen süre

Ana ürün almak için 13 ile 18 aylık bir sürece ihtiyaç vardır.

Ana ürün dikimden itibaren 5 ile 8 aylık bir süre sonunda alınır.

Meyve kalitesi

Meyveler genelde küçük kalır.

Meyveler bariz bir şekilde iri ve gösterişli olur. Meyvelerin albenisi yüksektir.

Bakım farklığı

Fidelerin dikim zamanı sonbahar, kış ya da ilkbahar olması nedeniyle tutumlarında pek sorun olmaz. Düzenli bir sulama yeterlidir.

Genelde yazın en sıcak zamanlarında dikimin yapılması nedeniyle iyi bir sulama sistemi baştan kurulmalıdır. Sulama düzenli yapılırsa fide tutumları kabul edilebilir sınırlar içersinde gerçekleşir.

Maliyet

Fidelerin herhangi bir işleme tabi tutulmaması nedeniyle fidelerin maliyeti düşüktür.

Fidelerin dondurulma işlemi ve dikim zamanına kadar soğuk hava depolarında (-2 oC de) tutulması nedeniyle fidelerin maliyeti taze kol fidelerine göre 3 ile 5 kat daha yüksektir.

Bakım masrafları

Yetiştirme süresinin uzunluğu daha uzun bir süre bakımı zorunlu kılar. Bu yüzden dikimden sonraki bakım masrafları artar.

İlk dikimden sonra ana ürüne kadar geçen sürenin kısa olması bakım maliyetinin düşüşüne yol açar. Ancak fide maliyetindeki yükseklik nedeniyle toplam maliyet taze kol fideleri kullanımına göre yine de çok fazla gerçekleşir.

Sonuç

Toplam birim alan maliyeti düşük olmasına karşın verimdeki ve meyve kalitesinin düşüklüğü elde edilen gelirinde azalmasına neden olmaktadır. Karlılık, genelde, düşüktür.

Verimlilikteki ve kalitedeki yükseklik birim alana yapılan toplam maliyete karşılık oldukça yüksek düzeyde seyreder. Ürünün kalitesi nedeniyle yüksek fiyattan kolaylıkla satılabilir. Karlılık, genelde, yüksektir.

A) Yaz dikimi

            Frigo fide kullanarak yapılan bir dikim yöntemidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfedilen bir yöntemdir. Kısa bir sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Bu yöntemle yapılan dikimlerde çok kısa bir süre içersinde en yüksek verim düzeyine erişilebilmektedir. Akdeniz şartlarında Ağustos ayında yapılan dikimden sonra yaklaşık altı-sekiz ay sonra, yani Mart-Nisan aylarında meyveler olgunlaşır ve hasat edilir. Şayet örtü altı yetiştiricilik teknikleri kullanılırsa bu süre daha da geriye çekilebilir. Frigo fidelerin soğuklama ihtiyacını gidermiş olması ve besin maddelerince daha zengin halde kalması verim düzeyini ve kalitesini arttırmaktadır. Yaz dikim yöntemi, genelde, tek yıllık olarak yapılır. Ancak soğuk bölgelerde iki yada üç yıl verim alınabilmektedir. Bu durumda kalite düşmektedir.

            Her yöreye uygun dikim tarihi aralıklarının belirlenmesi gerekir. Akdeniz ve Güney Ege gibi sıcak bölgelerde dikim tarihi, havaların biraz daha serin olduğu Ağustos ayına rast gelirken İç Anadolu ve Doğu Anadolu gibi serin ve soğuk bölgelerde Temmuz ya da Haziran ayının ikinci yarısı uygun bir dikim zamanı aralığı olarak karşımıza çıkar. Yaz dikimi yapmadan önce mutlaka dikim tarihini iyi belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde dikim tarihinin erken veya geç olması nedeniyle istenen sonuçlar alınamayabilir.

            Yaz dikiminde fideler dikildikten hemen sonra çiçek salkımları ortaya çıkar. Bu çiçeklerim mutlaka kesilmesi gerekir. Çiçeklerin gelişmesine izin vermek, bitkinin yeteri kadar sağlıklı gelişmesini engelleyerek asıl ürünü oluşturacak dönemdeki meyvelerin miktarını ve kalitesini düşürür.

Frigo fideler yaz dikiminde neden daha fazla ve daha iri meyvelerin oluşmasını sağlar? Frigo fideler depolandıkları sıcaklıkta (-1 ile -3 0C ) çiçek tomurcuğu oluşumu kesintiye uğramakta ve bitki uygun çevre şartlarının oluşumunu beklemektedir. Depodan çıkartılan fideler dikildiklerinde çiçek tomurcuğu gelişimini sürdürmek isterler. Ancak yaz mevsimi nedeniyle yüksek hava sıcaklığı ve gün uzunluğu nedeniyle çiçek organ taslaklarının oluşumu gerçekleşmez. Çünkü çiçek tomurcuklarının oluşumu ve gelişimi için kısa gün ve düşük sıcaklık ( 15-22 0C ) şartları gereklidir. Bu yüzden gelişme gün uzunluğu ve sıcaklık açısından daha uygun olan sonbahar dönemine kadar gecikir. Ancak organ gelişimini tamamlayan çiçek tomurcukları, bitkilerin dikimiyle birlikte hemen açar ve meyve tutmaya başlar. Bu çiçekler bitkide ciddi karbonhidrat tüketimine neden olacağı için derhal kopartılır. Dikimden yaklaşık 3-4 hafta sonra sıcaklığın düşmesi ve gün uzunluğunun kısalması ile birlikte önceki yıldan gelişmeye başlayan ancak gelişmesini tamamlayamayan çiçek tomurcukları gelişmeye devam eder ve gelişmeyi tamamladıktan sonra kış dönemine girerler. Bunlara ilave olarak dikimin gerçekleştiği dönemde de bol miktarda çiçek tomurcuğu oluşumu gerçekleşir. Bu sayede bitki üzerinde hem önceki yıldan çiçek tomurcukları hem de o yıl ki çiçek tomurcukları bulunur. Bu yüzden ilkbahar döneminde çevre şartlarının uygun olduğu dönemde açan çiçek sayısı yüksek rakamlara ulaşır. Bu meyve sayısındaki artışın nedenidir.

            Dikim döneminde fidelerin meyve oluşturmalarına izin verilmemesi nedeniyle karbonhidrat ve diğer besin maddeleri açısından zenginliğini korumaları sağlanır. Oluşan yeni yapraklar ile de yeni besin maddelerinin depo edilmesi sağlanır. Bu sayede önceki yıldan gelen besin maddeleri miktarı, dikim dönemindeki besin maddeleri ile daha da artar. Böylece hem çiçek organ taslaklarının oluşumu daha fazla ve daha sağlıklı gerçekleşir hem de hasat dönemi için meyve kalitesinde artışlar sağlanır. Böylece daha fazla sayıda ve kalitede meyve elde edilmiş olur.

            Frigo fidelerin dikiminde dikkat edilecek konu dikim tarihidir. Dikim tarihi sıcaklığın düştüğü ( 15-22 0C ) ve gün uzunluğunun kısaldığı dönemden yaklaşık 3-4 hafta önce olmalıdır. Şayet dikim çok daha erken yada geç olursa yeteri kadar sağlıklı gelişme ve verim elde edilemez. Bu konuya azami dikkat edilmelidir.   

B) Sonbahar dikimi

            Genellikle taze kol fideleri kullanılarak yapılır. Özellikle kışları ılık geçen bölgeler için uygun bir dikim zamanıdır. Soğuk bölgelerde sonbahar dikimi önerilmez. Şayet dikim yapılırsa, bitkiler yeteri kadar toprağa tutunmadan ve gelişme sağlamadan sert kış soğuklarına maruz kalırlar. Böyle bir durumda çilek fideleri çok ciddi zarar görür. Ayrıca toprağın ısınma –soğuma nedeniyle genleşip tekrar büzüşmesi nedeniyle fidelerin tamamı yada köklerin bir kısmı topraktan dışarı çıkacaktır. Bu fidenin tutumunu ve gelişiminde ciddi zararların oluşumuna neden olur. Sonbahar döneminde dikimler erken (Eylül-Ekim) yada geç ( Kasım-Aralık) yapılabilir. Ancak erken dikimler bitki gelişiminin daha iyi olmasını sağladığı gibi verim düzeyinin de geç dikilenlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Dikimlerin mümkün olduğu kadar erken dikilmesi daha doğru olacaktır.

            Bu dönemde dikim genellikle fidelerin olgunlaşıp söküme geldikleri tarihte yapılır. Fideler ya topraklı ya da kökleri temizlenmiş halde dikim yapılacak yerlere dikilirler. Mümkünse dikimden hemen önce fidelerin dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır. Bunun için hazırlanan solusyona bitkilerin tamamı batırılıp çıkartılarak dikim yapılmalıdır. Sonbahar dönemi dikimlerinde ekonomik anlamdaki verim dönemine ancak ikinci yılda erişilebilir. Dikimden sonraki ilkbaharda düşük düzeyde verim alınır. Sonraki yılın ilkbaharında ise verim  en yüksek düzeye çıkar. Yaz dikimine göre daha düşük düzeyde verim ve kalitede meyveler elde edilir. Genellikle 3-4 yıl süresince verim alınabilir. Sonraki yıllarda meyve kalitesi çok düşeceği için önerilmez. Bahçenin kaldırılıp yeniden kurulması gerekir. Fide maliyeti nedeniyle daha az kurulum masrafına ihtiyaç duyar. Bu nedenle başlangıç masraflarını düşük tutmak isteyen üreticiler için önerilebilir.

            Sonbahar dönemi dikimlerinde tüm bakım işlemleri, diğer ticari çilek meyvesi üretimlerinde olduğu gibidir.   

            Sonbahar döneminde örtü altında yada seralarda frigo fideler ile de dikim yapılabilir. Bu amaçla fidelerin dikimi için beklemeye gerek yoktur. Genelde erken sonbahar döneminde dikim yapılır. Frigo fide kullanarak yapılan bu dikimlerde daha kısa bir süre içinde, daha kaliteli, bol ve turfanda çilek üretilebilir.  

C) İlkbahar dikimi

            Özellikle kışları sert geçen kuzey ve yüksek yöreler için uygun bir dikim dönemidir. Sıcak ve Güney bölgeler için taze kol fideleriyle uygulanan sonbahar dikiminin soğuk bölgeler için adapte edilmiş halidir.  Bu dikim döneminde taze kol fideleri kullanılır. Soğuk bölgelerde sonbahar dikiminde karşılaşılan sorunların ortadan kaldırılması amacıyla ilkbahar döneminde dikimler yapılır. Mümkün olduğu kadar erken dikim yapmak hem bitki gelişimi hem de verimlilik açısından önemlidir. Şayet çevresel faktörler izin veriyorsa Mart ile Nisanın ilk haftaları arasında dikim yapmak daha iyi sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

            İlkbahar döneminde yapılan dikimlerde aynı dönem içersinde çiçekler açar ve meyve tutumu da gerçekleşir. Ancak bu çiçeklerin sayısı azdır ve asıl ürünü oluşturan, sonraki yılın ürününde de kayıplara neden olur. Bu yüzden dikim döneminde açan çiçeklerin kopartılması daha faydalı olur. Bu sayede bir sonraki yılın ürünü hem daha kaliteli hem de daha yüksek olur.

            İlkbahar döneminde dikim yapılacaksa fidelerin de aynı yöreden olması önemlidir. Şayet fideler aynı yöreden değilse ve özellikle güney yada sıcak bölgelerden elde ediliyorsa, çok ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.  Soğuk bölgelerde henüz havaların dikime elverdiği dönemde, sıcak bölgelerdeki çilek fideleri oldukça gelişmiş ve hatta çiçek bile açmış olacaktır. Bu özellikteki fidelerin dikiminde büyük kayıpları da göze almak gerekir. Bu yüzden ilkbahar dikimi için önceden bir fideliği kurulmasında fayda vardır. En doğrusu dikimin yapılacağı yöreye uygun iklim şartlarına sahip yerlerden sertifikalı fideler elde etmektir.
Yazar(lar):Hüdai Yılmaz
Yayın Yılı:2008
Ekleme tarihi/saati :06.04.2008/18:15:54
Okunma sayısı :46468
EN ÇOK OKUNANLAR

HABERLER    Tümü >>>
  Tokat ta sempozyum sonunda Dimes meyve suyu üretim fabrikasına yapılan gezi ile ilgili izlenimler (37313)
  Karadutu “şoka” soktular gelirlerini ikiye katladılar (17107)
  İkizdereli Osman Yıldız ın likapa bahçesinde umut var (15961)
  II.Ulusal üzümsü meyveler sempozyumunun açılışıyla ilgili bazı resimler (13216)
  Osmanlı çileğine yoğun talep (12474)
  Üzümsü meyveler sempozyumu sonrası Ballıca mağarasına yapılan gezi izlenimleri (10218)
  II.Üzümsü meyveler sempozyumundan bazı görüntüler (9324)
  II. Ulusal üzümsü meyveler sempozyumu Tokat ta (9115)
  Atça'da 8. çilek festivali yapıldı (8970)
  Üzümsü meyveler sempozyumu başladı (8484)

BİLGİLER    Tümü >>>
  Çileklerde besin elementlerinin faydaları ve eksikliklerinde ortaya çıkan belirtileri -1-(N, P, K, Ca, Mg, S ) (65063)
  Ahududu yetiştiriciliği ile ilgili bazı önemli bilgiler (53725)
  Böğürtlen çeşitleri (51808)
  Çilek yetiştiriciliğinde dikim zamanları (46468)
  Çilek Alerjisi (36527)
  Çileklerde besin elementlerinin faydaları ve eksikliklerinde ortaya çıkan belirtileri -2-(Fe, Mn, B, Mo, Cl, Zn, Cu ) (34027)
  Çilek bahçesi kurulumu ve küçük bir dikim aletinin kullanımı (31249)
  Çilek yetiştiriciliğinde ekolojik istekler (30933)
  Modern çilek yetiştiriciliği (26334)
  Ahududu yetiştiriciliği  (22683)

TEZLER    Tümü >>>
  Çilek fidesi üretiminde alternatif bir yöntem (15064)
  Çileklerde çiçek tomurcuğu teşekkülü üzerine araştırmalar (8426)
  Bazı çilek çeşitlerinin Amik ovası koşullarında açıkta ve yüksek tünel altında yetiştiriciliğinin verim, kalite ve erkencilik uzerine etkileri (8423)
  Yeni bazı çilek çeşitlerinde günü kısaltma uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri (7795)
  Ankara (Ayaş) koşullarında organik çilek yetiştiriciliği olanaklarının araştırılması (7789)
  Siirt yöresinde yetişen kuşburnuların (Rosa spp.) meyve özelliklerinin tanımlanması (7663)
  Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı yörelerinden toplanan yabani çilek tiplerinin (Fragaria sp.) ıslah bakımından önemli olan pomolojik ve sitolojik özellikleri üzerine bir araştırma (6759)
  Bazı çilek çeşitlerinin van ekolojik koşullarında fide verim özelliklerinin belirlenmesi (6738)
  Bazı çilek çeşitlerinde NaCl uygulamasının bitki gelişimi ve iyon içeriği üzerine etkisi (6405)
  Van yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnuların (rosa canina l.) çelikle çoğaltılması üzerine iba (indol bütirik asit) nın etkisi (6242)

MAKALELER    Tümü >>>
  Farklı dut anaçlarının, aşılama zamanlarının ve aşı çeşitlerinin kara dut (Morus nigra l.) un aşı başarısı üzerine etkisi (37587)
  Yaban mersininin insan sağlığı bakımından önemi ve gıda sanayiinde değerlendirme olanakları (30022)
  Çilek yetiştiriciliğinde organik uygulamalar ve ekolojik çilek yetiştiriciliği (28343)
  Karadeniz bölgesi için yeni bir meyve türü yaban mersini (likapa)  (27163)
  Kahramanmaraş ta dut yetiştiriciliği ve önemi (23565)
  Karadeniz için yeni bir meyve: likapa (yaban mersini) (21680)
  Karadut ve Mordut çeşitlerinde odun çeliklerinin köklenmesi üzerinde bir araştırma (16790)
  Türkiye de üzümsü meyvelerin dünü, bugünü ve yarını (16672)
  Maviyemiş (Vaccinium corymbosum L.) (15250)
  Bazı üzümsü meyvelerin (frenküzümü, ahududu, böğürtlen ve nar) ekolojik yetiştiriciliğe uygunluğu (14284)

DOKÜMANLAR    Tümü >>>
  Çilek ve çilek yetiştiriciliği (14269)
  Yaban mersini (likapa)  (9866)
  Ahududu yetiştiriciliği (9734)
  Yaban mersini (likapa) yetiştiriciliği (8969)
  Rize-Pazar ilçesinde likapa yetiştiriciliği (Sosyal Riski Azaltma Projesi) (8558)
  Çileklerde gübreleme ve besin noksanlıkları (Tam metin, kitapçık) (8407)
  Çilek çeşit kataloğu (8404)
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde çilek yetiştiriciliği (8209)
  Likapa (yaban mersini) çay ve fındığa rakip (8131)
  Maviyemiş (blueberry) nedir ? (7748)


EN AZ OKUNANLAR

HABERLER    Tümü >>>
  Cambazlı nın karadut mucizesi (201)
  Dr. Caner Onur u kaybettik ! (1570)
  2012 yılına düşüşle başlayan çilek ihracatı artıyla bitirdi (1773)
  Çilek ve yaban mersini yiyen kadınların kalp krizi geçirme riski daha düşük  (1815)
  Çilek ihracatı 2012 yılında nihayet Mayıs ayında artışa geçti (2013)
  Üzümsü meyvelerin depolanmasında yeni bir seçenek: Palliflex 300 (2089)
  2012 yılının ilk çeyreğinde de (Ocak-Mart 2012) çilek ihracatı düşüşünü sürdürüyor (2170)
  IV. Ulusal üzümsü meyveler sempozyumu Antalya da yapıldı (2449)
  Çilek ihracatı Ocak 2012 de de düşmeye devam ediyor (2541)
  Sezonda fiyatı 2 liradan açılan sezon boyunca da 1 liranının altına düşmeyen çilek üreticinin yüzünü güldürdü (2611)

BİLGİLER    Tümü >>>
  Çileklerde tuzluluk yönetimi (942)
  Çakma değil, gerçek çilek güzeldir  (3385)
  AC-Yamaska çilek çeşidi ve özellikleri (3387)
  Dünya çilek verimliliği (1970, 1980, 1990, 2000, 2005 Verileri) (3388)
  Cavendish çilek çeşidi ve özellikleri (3388)
  AC-L’Acadie çilek çeşidi ve özellikleri (3390)
  Anne ve Kiwi Gold sarı ahududu çeşitleri ve özellikleri (3390)
  Çilek bitkilerini kış soğuklarına alıştırma (3391)
  Çilekte topraksız kültür uygulamaları (3392)
  Dünya çilek üretim miktarları (1970, 1980, 1990, 2000, 2005 Verileri) (3392)

TEZLER    Tümü >>>
  Melezleme ile elde edilen çileklerde verim ve kalite farklılıkları üzerinde araştırmalar (328)
  Van ekolojik şartları için çileklerde uygun dikim zamanları ve çeşitlerin tespiti üzerine araştırmalar (5682)
  Van ekolojik koşullarında farklı örtü altı tiplerinde bazı çilek çeşitlerinin adaptasyonu (5695)
  Van ekolojik şartlarında açıkta ve örtü altında çilek yetiştiriciliği (5715)
  Hakkâri merkezinde doğal olarak yetişen kuşburnuların (Rosa Spp.) seleksiyonu (5853)
  Van yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnuların (rosa canina l.) çelikle çoğaltılması üzerine iba (indol bütirik asit) nın etkisi (6242)
  Bazı çilek çeşitlerinde NaCl uygulamasının bitki gelişimi ve iyon içeriği üzerine etkisi (6405)
  Bazı çilek çeşitlerinin van ekolojik koşullarında fide verim özelliklerinin belirlenmesi (6738)
  Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı yörelerinden toplanan yabani çilek tiplerinin (Fragaria sp.) ıslah bakımından önemli olan pomolojik ve sitolojik özellikleri üzerine bir araştırma (6759)
  Siirt yöresinde yetişen kuşburnuların (Rosa spp.) meyve özelliklerinin tanımlanması (7663)

MAKALELER    Tümü >>>
  Bazı böğürtlen çeşitlerinde çiçek tozu canlılık ve çimlenme oranları ile çiçek tozu üretim miktarlarının belirlenmesi (195)
  Üzümsü meyveler ekonomisi (197)
  Van Gölü havzası dut türlerinin (Morus nigra l., Morus alba l., Morus rubra l.) bazı fiziko-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi (200)
  Farklı besin ortamlarının Festival çilek çeşidinin mikroçoğaltımına etkisi (201)
  Üzümsü meyvelerle gelen sağlık (204)
  Organik çilek yetiştiriciliğinde azot bütçesi üzerine bir değerlendirme  (204)
  Kuşburnunda (Rosa montana chaix subsp. woronovii (lonacz) ö. nilsson l.) farklı hormon dozlarının çekirdeksizlik ve pomolojik özellikler üzerine etkileri (205)
  Osmanlı ve Ereğli çilek çeşitlerinde meyve kalite bileşenleri (205)
  Siyah ve beyaz mersinin (myrtus communis l.) meyve özellikleri (205)
  Hatay ili böğürtlen alanlarında Tomato ringspot nepovirus (torsv) ünün araştırılması (206)

DOKÜMANLAR    Tümü >>>
  Türkiyede kuşburnu seleksiyonları (Doktora semineri--- Sunu---) (3198)
  Türkiyede doğal olarak yetişen kuşburnu (Rosa ssp.) türleri ve yayılış alanları (Doktora semineri--Sunu--) (3286)
  Tarsus yöresinde yetiştirilen çileğin üretim girdileri ve maliyeti (3971)
  Kazovada çilek dikim şekillerinin verime etkisi üzerine bir araştırma (3983)
  çilekte topraksız kültür uygulamaları (4263)
  Çilek yetiştiriciliği (4715)
  Çileklerde değişik yaz ve kış dikim zamanlarının turfanda çilek üretimi ve verim üzerine etkileri (5844)
  Çilek  (6911)
  Organik üzümsü meyve (çilek, ahududu, böğürtlen) yetiştiriciliği (7030)
  Dünya ve Türkiye çilek üretimi ve ticareti (7081)


Ana sayfa | Haberler | Bilgiler | Tezler | Makaleler | Dokümanlar | Forum | Yazarlar | Üye ol | Ara | Amacımız | Hakkımızda | Bize katılın
Lütfen kısmen yada tamamen kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
© Copyright 2005 Tüm hakları saklıdır.